فید خبرخوان

rss  

کارگاه آموزشی مواجهه صحیح با خشونت خانگی با همت معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام و معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان  برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام، این کارگاه آموزشی با حضور  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ، مدیرکل اموراجتماعی استانداری ایلام ، رییس و معاون جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام و سازمان های مردم نهاد و مددکاران درگیر در فرایند پیشگیری از خشونت سه‌شنبه و چهارشنبه 30 آبان‌ماه و اول آذرماه در جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام برگزار شد.

یداله کسائی معاون  اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ایلام  در ایتدای این کارگاه با اشاره به اینکه هدف از برگزاری این کارگاه پیشگیری و کاهش خشونت خانگی در جامعه است، گفت: خشونت خانگی به معنی رفتار خشونت آمیز و سلطه گرانه یک عضو خانواده علیه عضو یا اعضای دیگر همان خانواده است. بر اساس مطالعات جامعه شناسی هدف اصلی خشونت خانگی زنان وکودکان هستند.

وی با اشاره به اینکه در اغلب کشورهای دنیا به منظور مقابله با پیامدهای این پدیده راهکارهایی اندیشیده شده است و آموزش نقش موثری در پیشگیری از این آسیب دارد، ادامه داد : خشونت خانگی علاوه برآنکه عرصه زندگی را برای زن وشوهر تنگ می کند اثرهای گوناگون و قابل توجهی بر کودکان و نوجوانان شاهد این خشونت به جای می گذارد که نه تنها زندگی حال وآینده آنان، بلکه جامعه را نیز به مخاطره می افکند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ایلام نقش و جایگاه نهادهای مردمی را در زمینه کاهش خشونت بسیار مهم دانست و افزود: برای موفقیت در امر پیشگیری باید از همه ظرفیت ها مخصوصاً ظرفیت سازمان های مردم نهاد استفاده کرد و با توجه به رابطه نزدیک سازمان های مردم نهاد با افراد جامعه پیشگیری از آسیب های اجتماعی از جمله خشونت توسط این سازمان ها می تواند سهل الوصول تر باشد.

علی مهرعلیزاده مدیرکل امور اجتماعی استانداری ایلام نیز با بیان اینکه خشونت خانگي يک مشکل سلامت همگاني است که سلامت زنان، خانواده و جامعه را بشدت تحت تاثير قرار مي دهد و داراي ابعاد و ريشه هاي متعددي است، گفت: خشونت خانگی علیه زنان در جامعه باید یک رفتار غلط و نادرست تلقی شود و بنابراین باید راهبردهای مناسب برای آموزش و اطلاع رسانی به جامعه و نیز قانونی و اجباری کردن آموزش های کوتاه مدت و بلند مدت مرتبط با آن را برای افراد ذیربط در نظر گرفت.

وی ادامه داد :آسیب اصلی در جامعه آسیب دیدن سبک زندگی، اخلاق عمومی و هویت اجتماعی است و این آسیب منشا و مسبب آسیب ها و گرفتاری های متعدد اجتماعی در جامعه شده است که راه حل برون رفت از آسیب های اجتماعی بازگرداندن قدرت به جامعه مسئولیت پذیری و مطالبه گری و تعمیق مشارکت نهادمند اجتماعی ست .

مهرعلیزاده با اشاره به اینکه ماموریت و نقش اصلی سازمانهای مردم نهاد بایستی تسهیل گری و پیوند دادن ظرفیت های موجود در جامعه با نیازها و مسایل اجتماعی باشد، خاطرنشان کرد: ضرورت دارد تا حکومت دامنه مداخله خود در جامعه را کم کند و جامعه از حالت تماشاچی و منفعل خارج شود و از طریق تشکلهای اجتماعی غیر دولتی نقش فعالی را ایفا کند . در غیاب و یا ضعف نهادهای جامعه مدنی عمده بار مسئولیت اجتماعی بر خانواده تحمیل می شود وهمین فشارهای متعدد بر خانواده بدون حمایت گری نهادهای مدنی آسیب زاست . به تعبیری خانواده در ایران بی سرپرست مانده است .

مدیرکل امور اجتماعی استانداری ایلام گفت: آسیب‌های اجتماعی یک شبه بوجود نیامدند که یک شبه هم از بین بروند، این آسیب ها موضوعاتی بسیار پیچیده، چند عاملی، متنوع، سیال، در برخی موارد جذاب و  دارای اقتصاد بالا هستند که مدیریت آن نیازمند تدبیر متناسب با آنها هست؛ لذا برخوردهای صرفا قهری و یا برخوردهای ضربتی از قبیل جمع‌آوری  نمی تواند شیب رشد آسیب‌های اجتماعی را خیلی کند و یا کم کند

وی در پایان خاطرنشان کرد:  برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی باید  طرحی نو  با نگرش نو و  مبتنی بر واقعیت موجود  و با نگاه به آینده در انداخت؛  که رویکرد دولت تدبیر و امید  نیز اینگونه بوده است و دستاوردهای دولت در حوزه بهبودنسبی وضعیت  آسیب های اجتماعی امروزه کاملا  ملموس است.

ذبیح الله مهری پور رییس جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام نیز گفت: جامعه ما  شاهد تحولات گوناگونی است که تحول در روابط خانوادگی و بروز و ظهور خشونت خانگی از جمله آثار منفی این تحول می باشد افزايش آگاهي و اموزش جامعه جهت مواجهه با چالشهاي اين تحولات مي تواند در مدیریت این آثار منفی موثر باشد.

وی ادامه داد: آموزش خانواده ها در زمينه مهارتهاي زندگي، رفتار صحيح زوجين با يکديگر و آشنايي با حقوق و تکاليف يکديگر، تقويت آموزشهاي قبل از ازدواج، اصلاح قوانين و ايجاد فرهنگ  گفتگو از راهکارهاي  موثر در این زمینه می باشد.

لازم به ذکر است  در کارگاه  مذکور که با حضور سازمان های مردم نهاد برگزار شد به سرفصل هایی از قبیل رفع موانع و مشکلات حقوقی ، قانونی و شناخت نیازهای واقعی حقوق زنان متناسب با شرائط و مقتضیات جامعه و اولویت های موجود در جهت تقویت جایگاه آنان در قلمرو امور اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی ، آموزشی و روابط و مناسبات خارجی پرداخته شد و شرکت کنندگان در این کارگاه در پایان با مباحثی همچون: رفتار و مصاحبه صحیح در مواجهه با زنان و کودکان خشونت دیده، آشنایی با مکان های  امن و سازمان های و پایگاه های حمایت کننده این گروه ، چگونگی ارتباط هر بخش با کار دیگران و چگونگی حمایت از کار هر بخش درباره پیشگیری از خشونت و با انواع مختلف خشونت آشنا شدند.

از جمله خروجی های این کارگاه پیشنهاد برگزاری نشست مشترک بین معاونت اجتماعی و پیشگیری دادگستری و  جامعه روانپزشکی استان جهت استفاده از فرصت قانونی مجازات های جایگزین به منظور مواجهه با خشونت های منجر به جرم و پیگیری شیوه های آموزشی – تربیتی  روانشناسانه  جهت درمان پایدار این گونه ناهنجاری ها می باشد.