فید خبرخوان

rss  

سرپرست جهاددانشگاهی واحد ایلام با ارائه پیشنهاد تدوین طرح سند توسعه تجارت خارجی در استان گفت: جهادانشگاهی آمادگی دارد در این زمینه بیشترین نقش را ایفا نماید.

 

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام، سید غلامرضا حسینی، سرپرست این واحد 7 اسفندماه در دیدار با رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اظهار کرد: جهاددانشگاهی می‌تواند در کنار بخش خصوصی به حل مشکلات و ایجاد برخی امکانات نرم‌افزاری کمک کند تا این بخش به‌روز شود و بتواند خود را با دنیای امروز وفق دهد .

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه برخی مشکلات موجود فعالان بخش خصوصی در زمینه‌های مختلف ناشی از نگاه سنتی به موضوعات است، گفت: رمز تأثیرگذاری و موفقیت در این زمینه نگاه دقیق علمی و بهره‌برداری از فناوری اطلاعات است .

سرپرست جهاددانشگاهی واحد استان ایلام بر استفاده از فناوری اطلاعات برای تسهیل ارتباط تولیدکننده و مصرفکننده  و بازار مصرف با کمترین هزینه‌ ممکن تأکید و بیان کرد: با حضور و هم‌افزایی همه‌ ذی‌نفعان از جمله دولت، بخش خصوصی و دانشگاه‌ها می‌توان در این زمینه گام برداشت .

حسینی با ارائه‌ این پیشنهاد که سند توسعه تجارت خارجی استان ایلام تدوین شود و جهاددانشگاهی آمادگی دارد در این زمینه ایفای نقش کند، تصریح کرد: شناسایی و طبقه‌بندی ذی‌نفعان در قالب مدیران، کارشناسان، صاحب‌نظران و انجام مصاحبه‌ تخصصی، تشکیل شورای تدوین سند، احصاء نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهای تجارت استان، تدوین چشم‌انداز، اهداف کلی و اهداف کمی، تدوین استراتژی و برنامه عملیاتی، شناخت بازار هدف، شناسایی رقبا و تبیین موانع و مشکلات و ارائه راهکارهای کاربردی در رأس انجام این طرح قرار دارد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های آموزشی این نهاد گفت: جهاددانشگاهی واحد ایلام مصمم است در زمینه آموزش تجار، برگزاری دوره‌های آموزشی برای اصناف، نحوه به کارگیری فضای مجازی و بهره‌مندی از فناوری اطلاعات به جامعه هدف آموزش دهد .

عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی ابراز امیدواری کرد با به کارگیری روش‌های نوین در مقوله‌ تجارت شاهد بهبود فضای کسب و کار در این زمینه باشیم .

حسینی با ارائه پیشنهاد تأسیس کانون همیاری یا دبیرخانه‌‌ای متشکل از مسئولان دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌ها و بخش خصوصی برای تسهیل‌گری در چارچوب قوانین و آیین‌نامه‌ها، گفت: راه‌اندازی چنین دبیرخانه‌ای می‌‌تواند در حل بسیاری از مشکلات، کمک و نگاه مسئولان ذی‌ربط و بخش خصوصی را در قالب یک گروه به یکدیگر نزدیک کند.

شعبان فروتن، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان ایلام نیز با استقبال از پیشنهادات و راهکارهای سرپرست جهاددانشگاهی واحد استان ایلام، اظهار کرد: بخش خصوصی با مشکلات زیادی از جمله مالیات‌ها، تعرفه‌ها‌ی گمرکی بالا، تأمین اجتماعی روبرو هستند و در مجموع می‌توان گفت که متأسفانه فضای کسب و کار در این بخش فراهم نیست .

وی تصریح کرد: انتظار ما از بخش خصوصی این است که با انجام تحقیقات علمی در کنار این بخش قرار گیرند و در فضای مبتنی بر رقابت در دنیای امروز به بهبود فضای اقتصادی استان و کشور کمک کنند .

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان ایلام گفت: با وام 25 درصدی نمی‌توان انتظار داشت بخش خصوصی رشد کند و با امیدواری به فعالیت خود ادامه دهد .

وی در پاسخ به پیشنهاد سرپرست جهاد دانشگاهی ایلام تصریح کرد: قطعا ایجاد یک دبیرخانه برای رصد مشکلات و ارائه راهکار برای حل آنها مورد استقبال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان قرار خواهد گرفت.