فید خبرخوان

rss  

کشت گیاه دارویی- روغنی «کاملینا» برای اولین بار در استان توسط مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی واحد ایلام صورت گرفت.

 

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد ایلام، ابراهیم درویشی، معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام با اعلام این خبر اظهار کرد: کاشت این گیاه اردیبهشت‌ماه امسال در قالب طرح تحقیقاتی انجام شده که خوشبختانه از نظر رشدی و عملکرد، خیلی مناسب و سازگار با شرایط آب و هوایی استان می‌باشد.

وی گفت: مزیتی که این گیاه نسبت به دیگر گیاهان روغنی دارد این است که این گیاه به صورت دیم کشت می‌شود و با توجه به عملکرد مناسب در آینده‌ای نزدیک می‌تواند سطح زیر کشت این گیاه را  افزایش داد.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام افزود: اصلاح، تکثیر و کشت این‌گونه برای اولین بار در ایران توسط یکی از اساتید برتر دانشگاه رازی کرمانشاه انجام‌گرفته است و بذر این گیاه نیز از همان‌جا تهیه و به استان ایلام آورده شد.

درویشی بیان کرد: مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی و محصولات کشاورزی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام در سالهای اخیر توانسته است گونه های متنوعی از گیاهان دارویی را در استان کشت و توسعه دهد.

اضافه می‌شود، «کاملینا» با نام علمی «camelina sativa»  از خانواده « brassicaceae» گیاهی است دارویی-روغنی که خصوصیت بارز این گیاه مقاومت بالا به خشکی و سرمای بهاره نسبت به سایر گیاهان روغنی است.

«کاملینا»  میتواند در زمینهایی با حاصلخیزی کمتر رشد کند، به آبیاری و کود دهی کمتری نیاز دارد و دانههایی تولید میکند که قابلیت تولید مقادیر زیادی روغن را دارند. همچنین میتواند در تناوب با گندم کشت شود.

دانه گیاه کاملینا اصلی‌ترین قسمت گیاه است که خاصیت دارویی دارد. بر اساس آزمایشات انجام‌گرفته  دانه این گیاه مقادیر زیادی ترکیبات روغن به همراه دارد و می‌توان انواع اسیدهای چرب را در آن یافت. کاملینا علاوه بر مصارف خوراکی در تهیه سوخت زیستی هم کاربرد دارد.