فید خبرخوان

rss  

مسئول نمایندگی بانک خون بند ناف ایلام با بیان اینکه در هر تولد حیاتی دیگر نهفته است، گفت: سلول‌های بنیادی خون بند ناف دارای پتانسیل بالقوه‌ای برای درمان و یا کاهش شدت بیماری‌های صعب‌العلاج هستند.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام،معصومه بلوچی، مسئول نمایندگی بانک خون بند ناف ایلام در حاشیه نمایشگاه ترویج زایمان طبیعی که 4 و 5 بهمن‌ماه در مجتمع هلال‌احمر ایلام برگزار شد، اظهار کرد: با وجود مدت زمان کوتاهی که از شروع تحقیقات در خصوص سلول‌های بنیادی می‌گذرد، عرصه این علم مرزهای بسیاری را درنوردیده و جهان زیست‌شناسی و پزشکی را دچار تحول بسیار کرده است.

وی با اشاره به اینکه سلول‌های بنیادی خون بند ناف دارای پتانسیل بالقوه‌ای برای درمان و یا کاهش شدت بیماری‌های صعب‌العلاج هستند، افزود: خون بند ناف که به عنوان خون جفتی شناخته شده، خونی است که در جنین در حال تکوین داخل رحم جریان دارد؛ پس از تولد نوزاد، خون باقی‌مانده در بند ناف نوزاد و جفت که غنی از سلول‌های بنیادی است به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شود .

بلوچی با بیان اینکه سلول‌های بنیادی موجود در خون بند ناف در درمان بسیاری از بیماری‌های صعب‌العلاج تنها گزینه درمان بوده چون بسیار پرتوان و نامیرا هستند، اضافه کرد: این سلول‌ها در اثر تکثیرهای پی‌درپی دچار پیری نمی‌شوند و امروزه به عنوان جایگزینی قابل اعتماد برای سلول‌های بنیادی مغز استخوان در درمان بیماری‌های صعب‌العلاج مورد استفاده قرار می‌گیرند و با توجه به این واقعیت که امکان ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف نوزاد تنها یکبار و در زمان تولد برای هر فرد در طول زندگی وجود دارد، امروزه استفاده از خدمات ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف به انتخاب بسیاری از والدین در زمان تولد فرزندان تبدیل شده است .

وی ادامه داد: در حال حاضر در ایران بیماری‌هایی که منشاء خونی دارند از جمله انواع سرطان خون، تالاسمی، کم‌خونی‌های مادرزادی، نقص سیستم ایمنی و ... با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بند ناف قابل درمان هستند، همچنین این سلول‌ها در مراحل پس از شیمی‌درمانی در درمان انواع سرطان‌ها می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند .

مسئول نمایندگی بانک خون بند ناف ایلام یادآور شد: ثابت شده است که سلول‌های بنیادی قادر به درمان محدوده وسیعی از بیماری‌های مزمن و حاد هستند و تحقیقات زیادی در زمینه استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌هایی چون پارکینسون، بیماری‌های قلبی، کبدی ، دیابت، دیستروفی عضلانی، آسیب‌های نخاعی، سکته و ... در حال انجام است .

بلوچی تصریح کرد: امروزه بانک‌های ذخیره سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف در اغلب کشورهای توسعه یافته جهان وجود دارد و این بانک‌ها خون بندناف نوزاد را در هنگام تولد به جای دور ریخته شدن ذخیره می‌کنند تا در آینده جهت درمان بیماری‌های صعب‌العلاج برای صاحب نمونه یا سایر بیماران استفاده شود؛ بدین منظور والدین باید قبل از تولد نوزاد اقدام به ثبت‌نام در بانک خون بند ناف کنند .

وی اظهار کرد: هم‌اینک بیش از 500 بانک خون بند ناف در سراسر جهان وجود دارد و تاکنون بیش از 30 هزار پیوند خون بند ناف در جهان صورت پذیرفته است؛ این در حالیست که سالانه حدود 3 هزار پیوند جدید به این آمار اضافه می‌شود؛ در ایران نیز بانک خون بند ناف رویان به عنوان تنها بانک خون بند ناف خویشاوندی از سال 1384 فعالیت خود را آغاز کرده و تاکنون سلول‌های بنیادی خون بند ناف بیش از 80 هزار نوزاد از سراسر کشور و در مواردی از خارج کشور در این مرکز ذخیره‌سازی شده است .

مسئول نمایندگی بانک خون بند ناف ایلام با اشاره به اینکه جهت ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بندناف ناف نوزاد باید در صورت اطمینان از عدم ابتلاء مادر به برخی بیماری‌ها (لیست موارد منع قرارداد در سایت شرکت قابل مشاهده است) در ماه نهم بارداری آزمایشات لازم جهت تایید سلامت مادر انجام شود، گفت: قبل از انجام این آزمایشات با تکمیل پرسشنامه پزشکی باید مطمئن شد مادر منعی جهت عقد قرارداد نداشته باشد، در صورت عدم وجود منع  عقد قرارداد و تایید سلامت مادر به واسطه آزمایشات، پدر نوزاد به یکی از نمایندگی‌های بانک خون بند ناف رویان در سراسر کشور مراجعه کرده و پس از عقد قرارداد، کیت جمع‌آوری نمونه خون بند ناف را دریافت می‌کنند.